Image Alt

Hakkımızda

Datça’nın batı ucunda, Knidos’un eteğinden, zeytinin gölgesinden, minicik bir köyden merhaba!

Ben Fikrim Egeden ürünlerinin emekçisi Ece.

Yolculuğum eşim Cihan’la şehir yaşamını geride bırakıp, aşık olduğumuz Datça kıyılarında bu minik Ege köyünde yaşamayı seçmemizle başladı. Bizim için başta fedakarlıklarla dolu sonrasında ise tadına varamadığımız bir seçim oldu. En basit dileğimizdi doğada olmak…

Okumak için gittiğim İstanbul bir süre bana yurt olsa da hayalimdeki yuva hep Ege’deydi; Datça’daki Palamutbükü’nü görünceye kadar da kalbimde hep bir arayış içerisindeydim. İşte böyle çıktık geldik boralara.

El yapımı bir hayat. 🌱

Bir tuşla ısındığımız, bir tıkla doyduğumuz her şeyin otomatik olduğu bir dünyadan, odun sobamızı kurduğumuz, ekmeğimizi dahi pişirdiğimiz her şeyin elle yapıldığı bu yaşama geçmek alışılması zor olsa da severek tercih ettiğimiz bir yaşamı getirdi bize. Önce eşim sonra çamurum kurduğum bu yuvadaki en büyük yarenlerim oldu. Çünkü hayal kurmakla o hayale doğru tırmanmakla iş bitmiyor; seçimlerinizi sürdürülebilir kılmak, geçinmek, uyum sağlamak ve sonu olmayan bir döngüde yer almak gerekiyor.

Yepyeni bir hayata başlarken ve her şeyin aynı anda değiştiği bir zamandan geçerken, evimin bir odasından oluşan minik atölyem sanki kocaman keşfedilecek yeni bir dünya gibi benim için. Fikirlerim ardını kovalıyor, üretmenin verdiği keyifle daha çok sarılıyorum çamura. Bu güne kadar üretmeden geçirdiğim her güne de şükrediyorum, çünkü beni bu güne taşıyan geçmişim, köyde geçirdiğim çocukluğum ve sevmesem de yaptığım diğer işler oldu aslında.

Şimdi ellerimde her haline aşık olduğum doğa ile çamur tutkumu birleştirebildiğim ilhamım duruyor. Hayalimdeki bu yaşamda gösterdiğim çabalarım ve gönlümdeki niyetlerim, fikirlerime, sonra da tasarımlarıma yansıyor. Her bir ürünün yaratılış fikri, temsil ettiği duygular benden çıktığı gibi bir sürü ortak kalbe dokunuyor. Ortak duygular elde edebilmek, doğadan ilham almak, bu ilhamı çamurla buluşturmak yaşamımın en memnun hissi.

Amaçladığım şey bin bir emekle yapılan el işçiliğinin var olmaya devam etmesi, bu emekten vazgeçmeden daha da tutunarak geçinebilmek, pişirdiğim her ürünün güzel niyetleri taşıması ve karşılığında buluştuğu kişiye de o sevgiyi yaşatması…

Yolda karşılaştığım, ilgisini beğenisi ve desteğini esirgemeyen herkese minnet ve saygıyla…

El emeğine ve yerel üretime destek veren herkese teşekkürler.

Datça'dan el emeği seramik tasarımlar