Image Alt

Sorularınız

Seramiğe nasıl başladınız?

İlk lisede tanıma fırsatım oldu ancak devam edemedim, hep içimde kalan bir hayal olarak sırasını bekliyordu. Hayatımızı şehirden köye değiştirme aşamasında bu hayalimi de önüme kattım ve adım adım yol aldım. Önce bir şeyler öğrenmemi teknik olarak hızlandırmak için özel bir kursa başladım, 4 ay sonrasında da kendi atölyemde çalışmalara devam edecek malzemeyi tamamlamış oldum. Seramik 2015 yılı sonrasında hayatımın bir parçası haline geldi diyebilirim.

Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu musunuz?

Hayır, hep gönlümde olmasına rağmen güzel sanatlar fakültesinde okuyamadım, İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü mezunuyum, çok severek ve kendim için okuduğum bir bölümdü yine de.

Seramik tasarımcısı olmak için ne kadar zaman gerekiyor?

Malzemeniz ne olursa olsun tasarımcı olabilmek için fikirlere ve sabıra ihtiyacınız var. Fikirler üretebilmenin ilk adımı için sabır ise malzemenizle bunun devamını getirebilmek için. Ancak bundan sonra ürettiğinizi sevebilir ve yol alabilirsiniz. Bu zaman verdiğiniz emeğe, çabanıza, yeteneğinize göre de değişir. Seramik teknik açıdan bilgi sahibi olunması gereken bir malzeme, çamuru yoğurması, pişirmesi, sırlaması teknik bilgiler gerektiriyor, ancak bir şeyi çok istedikten sonra aşılamayacak bilgi duvarı yoktur, çabanızla o bilgiler önünüze serilir.

Fikrim Egeden nasıl oluştu?

Seramik çalışmaya başladığım andan itibaren yaptıklarımın başkalarıyla buluşabilmesi için marka konusunu düşünmeye başlamıştım, çünkü bundan önceki - ilk işim - reklam ve pazarlama alanı üzerine. Bunun etkisini faydalı bir şekilde gördüm ve markama da yansıtmaya çalıştım. Marka ismi eşim Cihan'a ait. Altını dolduran da hikayemiz ve seramikteki sürecimin kendisi oldu zaten.

Atölyeniz nerede?

Datça Çeşmeköy'deyim, hani şu Palamutbükü'nden Knidos'a giderken içinden geçtiğiniz, ortadaki meydanında çeşmesi olan köy... Seramik atölyem de evimin bir kısmından oluşuyor. Bu sebeple dışarıdan ziyaretçi kabul edemiyorum.

Seramikleri neyle boyuyorsunuz?

Seramikler, çamurunu seramik fırını kullanarak 1000 derecelerde pişirdiğimiz ve elde ettiğimiz üründür, bu çamur bünyeyi seramik sırlarıyla boyarız ve 2. kez 1040-1080 derece aralığında pişiririz. En basit tanımıyla seramik bu iki aşamadan oluşur.

Seramik ürünler kırılabilir mi?

Evet; seramik, porselen ve cam ürünleri düşürüldüğünde veya sert darbe aldığında kırılabilir. Ürünlerin daha sağlam olması için her yerini sırlamaya ve eşit aralıklarda pişirmeye özen gösteriyorum.

Seramik ürünlerin rengi değişir mi?

Doğrudan kimyasal uygulamalara maruz kalmadıkça renginde değişme olmaz, örneğin kimyasını etkileyecek derecelerde ısıtmak, kimyasal sıvılar sürmek gibi... Günlük hayatta duşta ve denizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ürünler ne zaman kargoya verilir?

Datça merkeze 25 km uzaklıktayız, bu sebeple haftanın belirli günleri, sitemizdeki ''kargo ve teslimat'' sekmesinde verdiğimiz bilgilere göre siparişlerinizi kargoya teslim etmekteyiz. İstanbul ve diğer büyük şehirler için 1-2 iş gününde, diğer şehirler için 2-3 iş günü içerisinde kargolar ulaşıyor, kargoların dağıtım günlerine göre teslimat süresi değişmektedir.

Ürünleri iade edebilir miyim?

İade ve değişim süresi teslim tarihinden itibaren 10 gündür.
İade etmek istediğiniz ürünü, sipariş numarasını belirterek destek@fikrimegeden.com adresine mail göndermeniz gerekmektedir.

Kredi kartı bilgilerim güvende mi?

Online ödeme yöntemi olarak Iyzico ile çalışıyoruz. Piyasadaki öncü firmaların da kullandığı bu ödeme altyapısı BDDK ve PCI-DSS lisanslarına sahip finans teknolojileri şirketidir.